Május 12-18. 

Születésnaposok

Május 12.

1942. Kardos István, Balázs Béla-díjas író.1968. óta írt filmeket, 1975-től Magyarországon az egyetlen főfoglalkozású filmíró, kb. 25 nagyjátékfilmet írt. Fő műve: Ismeretlen ismerős.

1946. Ulbrich András, rádiós és televíziós bemondó, műsorvezető


Május 13.

1912. Várkonyi Zoltán kétszeres Kossuth-díjas színész, filmrendező, színházigazgató, érdemes-és kiváló művész. Fekete gyémántok - rendező; Emberrablás magyar módra - rendező; Egri csillagok - rendező; Tanulmány a nőkről; Kárpáthy Zoltán; Butaságom története; Honfoglalás I-II.; A kőszívű ember fiai; Fotó Háber; Csutak és a szürke ló; Dandin György, avagy a megcsúfolt férj; Elkésett levél; Az én lányom nem olyan.

1939. Schirilla György, hosszútávfutó, aki 37 éven át minden évben átúszta a jeges Dunát. Fia, ifj. Schirilla György folytatja a hagyományt. Schirilla az egészséges életmód apostola volt, ehhez szorosan kapcsolódott a számára erőt adó vegetarianizmus. 12 éves kora óta nem evett húst, idővel áttért a teljesen növényi táplálkozásra. Az étrend mellett gyakorolta a vízkúrákat, a szabadban végzett aktív "mezitlábaskodást" és a pozitív gondolkodást, számtalan könyvben adta közre tanácsait az egészséges életmódról.

1943. Juhász Jácint, színész (Vivát Benyovszky!, A koppányi aga testamentuma). Ismertebb filmjei: A falu jegyzője; István, a király; 80 huszár; Csutak a mikrofon előtt; Még kér a nép; Szegénylegények. Leginkább a Cimbora című gyerekeknek szóló műsorból, valamint a korai Jancsó-filmekből emlékezhetünk rá. Legutolsó szerepe Jonathán volt, az Isten pénze című musicalben.

1966. Tóth Zoltán, zenész, szövegíró, dalszerző, Republik együttes alapító tagja, több Republic és Cipő szám szerzője. Zeneszerzőként és zenészként közreműködött többek között Halász Judit és Koncz Zsuzsa lemezein is. A Republic együttesben gitározott és énekelt.

1983. Görbitz Anita (Görbe), kézilabdázó, akit 2005-ben a világ legjobb női kézilabdázójának választottak. A válogatottal a legjobb eredménye a 2003-ban szerzett világbajnoki ezüstérem.


Május 14.

1829. Kamermayer Károly, aki Budapest első polgármestere volt. Előbb Buda, majd Pest szolgálatába lépett, a közigazgatásban tevékenykedett. 1861-ben Buda főjegyzője, 1867-ben Pest város tanácsnoka lett. Nagy érdemei vannak a városegyesítés tervének kidolgozásában. 1873-ban, az egyesített Budapest megszületésekor a népszerű várospolitikust nagy többséggel polgármesterré választották. Hivatalát 1873-tól 1896-ig látta el, mert további három terminusban is újraválasztották. 23 évi polgármestersége alatt indult meg Budapest világvárossá fejlődése. Nevéhez fűződik a magyar nyelvű közigazgatás megteremtése, a kerületi előljáróságok kialakítása. Működése idején épült az Andrássy út, a Nagykörút, a Ferenc József híd, a Déli Összekötő vasúti híd, a Parlament, a Mátyás- templom, több kulturális létesítmény és a Nagycsarnok a Fővám téren. Kiépült az út-, víz- és csatornahálózat, megvalósult a szemétszállítás is.

1912. Hegedűs Géza, író, újságíró, költő, kritikus, dramaturg. Jó barátságban állt Kosztolányi Dezsővel, Kassák Lajossal, Hóman Bálinttal, Lukács Györggyel.
Elsősorban történelmi regényeket, drámákat írt.

1926. Fésűs Éva, Kossuth-díjas írónő, meseíró, gyorsíró (A palacsintás király)

1953. Gyabronka József, színész (Zsebtévé – Móka Miki). A kis utazás; Bűn és bűnhődés; Vuk - szinkron; Vili, a veréb - szinkron; Vizipók-Csodapók - szinkron; Lóvá tett lovagok; Volt egyszer egy szerelem Színházi alakításai: Amalfi hercegnő - Bárka; El nem küldött levelek - Thalia; Hazám hazám - Krétakör; Ibusár - Honvéd Együttes Táncszínháza; Lila ákác - Bárka; Sirály- Krétakör.


Május 15.

1954. Gyarmati Andrea, úszónő, 28-szoros bajnok. Világcsúcstartó volt 100 m pillangóúszásban, 15 Európa-csúcsot állított fel 100, 200 m pillangó- és hátúszásban. Háromszoros ifjúsági Európa-bajnok, majd Eb-ezüstérmes, Európa-bajnok, vb-bronzérmes, olimpiai bronzérmes és ezüstérmes volt.

1957. Növényi Norbert, birkózó, színész


Május 16.

1911. Gács Rezső (Rodolfo, a bűvész) Érdemes-és kiváló művész

1927. Máthé Erzsi, Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színésznő, a Nemzet Színésze, érdemes-és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja.


Május 17.

1907. Dsida Jenő, erdélyi író, költő. Rövid, de termékeny pályafutása igazi útjelzője egyetlen verse, a "Psalmus hungaricus", amely forró lírai hitvallás arról, hogy "nincs más testvérem, csak magyar" "Epévé változzék a víz, mit lenyelek, ha téged elfelejtelek! Nyelvemen izzó vasszeget üssenek át, mikor nem téged emleget! Húnyjon ki két szemem világa, mikor nem rád tekint, népem, te szent, te kárhozott, te drága!"

1907. Elek Ilona (Csibi), olimpiai és világbajnok tőrvívó.

1941. Haumann Péter, Kossuth-és kétszeres Jászai Mari-díjas díjas színész, érdemes művész, rendező, a Nemzet Színésze, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja. Szerepeiből: Percsihin (Gorkij: Kispolgárok), Arturo Ui (Brecht: Állítsátok meg Arturo Uit!), Szókratész (Platón: Szókratész védőbeszéde), Doolittle (Shaw: Pygmalion), Miska (Kálmán: Csárdáskirálynő), Tus Gastrofar George (Eliot-Webber: Macskák), Figaro (Beaumarchais: Figaro házassága), filmjeiből: Pesti háztetők, Régi idők mozija, Indul a bakterház, Egészséges erotika, Szürkület, Charlie nénje, Keménykalap és krumpliorr, szinkronszerepei: Safranek (Macskafogó), Hókuszpók (Hupikék törpikék).

1943. Kóbor "Mecky" János, Kossuth-és Liszt Ferencdíjas énekes, zeneszerző és gitáros, az Omega együttes tagja. 1970-ben az Omega együttessel elnyerték a tokiói Yamaha fesztivál fődíját a "Gyöngyhajú lány" című számukkal. 1978-ban Pepita Oroszlán- és Bellaphon aranylemez-díjat kaptak.

1962. Krausz Ferenc, kutató, Nobel-díjas fizikus, az "elektronok lesifotósa". 2023-ban Pierre Agostini és Anne L'Huillier kutatókkal megosztva fizikai Nobel-díjat kapott az általa kifejlesztett "attoszekundumos fényimpulzusokat létrehozó kísérleti módszerekért, melyek lehetővé teszik az elektronok anyagbeli viselkedésének tanulmányozását".

1979. Baráti Kristóf, Kossuth-és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész


Május 18.

1822. id. Bókay János, gyermekgyógyász, gyermekklinika alapító.

1830. Goldmark Károly, zeneszerző. Művei: Sába királynője, Sakumtala nyitány, Hegedűverseny és a Falusi lakodalom, amelyet Brahms Goldmark legjobb szimfonikus alkotásának tartott.

1906. Balázs Samu, Kossuth-díjas színész (Lúdas Matyi, Úri muri, Felszabadult a föld, Liliomfi)

1953. Csongrádi Kata színésznő. Pityke őrmester - szinkron; Az Isten is János; Holnap lesz fácán; Szikrázó lányok; Angyali történetek; A vasárnapi asszony.

1959. Galla Miklós, énekes, zenész, színész, a L'Art pour L'Art angol humort népszerűsítő társulat alapítótagja.

1966. Vörösmarty Marcell, író

1971. Lackfi János, József Attila-díjas költő, író, műfordító, Nyugat-kutató, fotós


(Forrás: www.ezenanapo.hu; Wikipedia; fotók: Google Képkereső)